Wielkość czcionki
priority1

Napisali o nas

Innowacja może polegać także na usprawnieniu procesu 2009-06-30

Innowacyjność procesowa to wprowadzenie nowych metod produkcji lub dostaw. Jak firmy sobie z nią radzą?

Unizeto Technologies, szczecińska Gazela Biznesu, która w rankingu innowacyjności procesowej zajęła szóste miejsce, działa w branży nowych technologii. Proponuje między innymi oprogramowanie i certyfikaty konieczne do składania podpisów elektronicznych - i w tym właśnie obszarze wprowadziła największe innowacje procesowe.

- To radykalna zmiana procesu wydawania certyfikatów kwalifikowanych, służących do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Ma ona maksymalnie uprościć procedury - oczywiście, w pełnej zgodności z prawem - i zwielokrotnić wydajność systemu opracowanego przez nas w ubiegłych latach. Od maja 2008 r. certyfikat kwalifikowany można u nas pobrać przez Internet, dokonując wcześniej wymaganego ustawą potwierdzenia tożsamości, na przykład w dowolnej kancelarii notarialnej - opowiada Adam Dąbrowski z Unizeto Technologies.

Dla klienta

To nowość na światowym rynku. Do tego należy dodać inwestycje w infrastrukturę sprzętową, na której jest usadowiony system. Dzięki temu wzrosła wydajność i pojawiły się możliwości obsługi klientów przez Internet. To ułatwiło też rozbudowę sieci partnerów biznesowych, oferujących produkty i usługi Unizeto Technologies.

- To była konieczność. Pojawiało się zapotrzebowanie na usługi, którego moglibyśmy nie dać rady obsłużyć. A patrzeć jak klient odchodzi niezadowolony raczej nie chcieliśmy — dodaje Adam Dąbrowski.

Wdrożone rozwiązanie to efekt wielu analiz, burzliwych rozmów, a także owoc współpracy z ośrodkami akademickimi.

Wszystkie te procesy

Datera, firma projektująca i wdrażająca nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne, postrzega innowacyjność procesową jako wszystkie procesy doskonalące metody wytwarzania produktów i usług, albo wprowadzające nowe technologie.

- Innowacje procesowe można podzielić na dwie grupy. Pierwsza ma poprawić sprzedaż - motorem napędowym jest tu kryzys. Druga to innowacje procesów wewnętrznych, dzięki którym ma się rozwijać firma - mówi Krzysztof Malicki, prezes Datery.

Podkreśla, że inwestycje w innowacje pozwalają firmie nie tylko realizować ciekawe i nowatorskie idee, ale też znacznie szybciej się rozwijać.

- Działania innowacyjne mogą przynieść spektakularny sukces rynkowy, ale - jeśli są wdrażanie nierozsądnie - istnieje ryzyko niepowodzenia inwestycji i upadku firmy. Tylko że przedsiębiorstwo, które wystrzega się innowacyjnych działań, w dłuższej perspektywie czeka stagnacja - ostrzega Krzysztof Malicki.

Potencjał pracowników

Datera stosuje kilka innowacji procesowych.

- Zaliczyć do nich można tzw. SCRUM, czyli metodykę prowadzenia projektów informatycznych. Opieramy się na nowatorskich systemach informatycznych - Mantis, odpowiedzialnym za zgłaszanie i śledzenie błędów, i OTRS - zapewniającym sprawną obsługę pytań nadsyłanych przez klientów pocztą elek-troniczną. Istotną rolę w innowacyjnych rozwiązaniach procesowych odgrywa stworzona przez nas wewnętrzna baza Wiki, czyli forum wymiany opinii, a także blog poświęcony głównie telefonii IP i profilowany blog techniczny, tworzony przez pracowników działu technicznego - opowiada Krzysztof Malicki.

Wszystkie te elementy są nieocenione i pomocne w prowadzeniu innowacyjnych projektów. Wspierają je od pomysłu, aż po wdrażanie.

- Sięgając po nie, byliśmy przekonani, że warto wykorzystać potencjał drzemiący w wielu osobach angażujących się w tworzone przez nas płaszczyzny komunikowania się na rzecz określonego produktu czy idei. To przyniosło bardzo dobre efekty, dzięki czemu nadal możemy udoskonalać produkty i usługi - dodaje Krzysztof Malicki.

Warto też zaznaczyć, że opisane rozwiązania obalają bariery między biznesem a techniką.

Puls Biznesu, Nr 125