2022-03-03

Gdzie i jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny?

E-podpis jest łatwy i wygodny w użyciu. Pomaga w biznesie i sprawach prywatnych. Zobacz krok po kroku, jak uzyskać podpis elektroniczny.

Jeżeli zaczynasz szukać informacji, jak uzyskać lub założyć kwalifikowany podpis elektroniczny na pewno zwróciłeś uwagę na pojawiające się nazwy takie jak: e-podpis czy certyfikat. Są to pojęcia używane naprzemiennie, gdyż podpis kwalifikowany jest poświadczany za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, a więc certyfikatu umożliwiającego weryfikację osoby składającej podpis elektroniczny. Tak więc, pomimo różnych nazw w praktyce oba zagadnienia są ze sobą ściśle powiązane i stanowią bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu nie musisz używać papierowych dokumentów.

Kwalifikowany podpis elektroniczny – co to jest?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest cyfrowym zapisem informacji o tożsamości jego właściciela. Dane te zapisane są na certyfikacie, który otrzymuje każdy, kto chce wyrobić e podpis. Bardzo istotne znaczenie ma słowo „kwalifikowany”, które oznacza, że  tożsamość osoby chcącej korzystać z podpisu kwalifikowanego  zostanie zawsze zweryfikowana, zanim uzyska e-podpis, a jego szczegóły i dane są zaszyfrowane i bezpieczne przechowywane. W ten sposób za każdym razem, gdy będziesz składać podpis elektroniczny jego ważność jest weryfikowana a Twoja tożsamość zostanie potwierdzona.

Gdzie wyrobić/założyć podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny wydają centra certyfikacji nadzorowane przez Ministra właściwego ds. informatyzacji. Centra te podlegają rygorystycznym regulacjom, których weryfikacja odbywa się podczas cyklicznych audytów. Jednym z nich jest Certum, które oferuje m.in. mobilny podpis SimplySign oraz certyfikat zapisany na karcie. Certum jako pierwsze w Polsce uzyskało pieczęć WebTrust, potwierdzającą stosowanie wysokich standardów bezpieczeństwa informacji w intrenecie. Asseco Data Systems jako wystawca certyfikatu jest także wpisany na listę zaufanych zatwierdzonych przez Adobe (Adobe Approved Trust List, AATL)

Kwalifikowany podpis elektroniczny w zestawie lub mobilny podpis elektroniczny SimplySign kupisz na trzy proste sposoby:

Jak uzyskać/załatwić certyfikat kwalifikowany — krok po kroku

Po opłaceniu zakupu dzielą Cię tylko 4 kroki od pierwszego użycia e-podpisu.

1. Aktywacja, czyli złożenie wniosku o wydanie certyfikatu

  • Załóż konto na stronie certum.pl i samodzielnie złóż wniosek lub skorzystaj
    z usług świadczonych przez Punkty Sprzedaży.
  • We wniosku podasz dane osobowe i kontaktowe

2. Potwierdzenie tożsamości – gdy wniosek zostanie przyjęty

Jest to niezbędny etap wydania elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Certum oferuje dwa sposoby potwierdzenia tożsamości:

  • w Punkcie Sprzedaży
  • w wybranej kancelarii notarialnej.

Pamiętaj, żeby przygotować i wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz komplet dokumentów wygenerowanych dla ciebie przez Certum

Jeżeli skorzystasz z usług Punktu Sprzedaży – wszystkie formalności załatwisz na miejscu. W przypadku potwierdzenia tożsamości w kancelarii notarialnej niezbędna jest wysyłka wszystkich dokumentów w formie papierowej do siedziby Certum. Usługa potwierdzenia tożsamości jest dodatkowo płatna zgodnie z obowiązującym w wybranym miejscu cennikiem.

3. Pobranie i instalacja oprogramowania do używania e-podpisu

4. Pobranie certyfikatu

  • Wydanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego nastąpi do 7 dni roboczych, licząc od dnia otrzymania niezbędnych dokumentów przez Certum.
  • Jeżeli chcesz szybko wyrobić podpis kwalifikowany udaj się do jednego z wybranych Punktów i uzyskaj certyfikat w ciągu 30 minut lub w kolejnym dniu roboczym.
  • Podpis kwalifikowany pobierzesz klikając w link, który przyślemy na podany we wniosku adres e-mail.
  • Certyfikat należy zapisać na karcie Certum lub w chmurze SimplySign.

E-podpis – jaki jest koszt?

Ceny kwalifikowanych podpisów elektronicznych ustalane są indywidualnie przez dostawcę na podstawie:

  • długości ważności,
  • wersji – mobilnej lub z kartą i czytnikiem.

Niektórzy dostawcy określają również limit podpisów w ramach wydanego certyfikatu.

E-Podpis Certum nie ma limitu liczby podpisów oraz dostępny jest w trzech wariantach ważności: 1 roku, 2 lub 3 lata.

Pamiętaj! Zakup kwalifikowanego podpisu elektronicznego możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu firmy.

Zastosowanie e-podpisu

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny podpisowi odręcznemu, co sprawia, że ma on taką samą moc prawną jak podpis własnoręczny.

Kwalifikowany podpis elektroniczny możesz używać m.in. do:

  • podpisywania umów cywilno-prawnych (np. umowy o pracę, umowa najmu mieszkania)
  • składania deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego (deklaracje PIT)
  • składania sprawozdań finansowych do KRS (e-KRS)
  • elektronicznego obiegu fakturowania (faktura online)
  • udziału w przetargach i aukcjach, w tym rejestracji i identyfikacji podmiotu oraz zawierania umów
  • weryfikacji i potwierdzenia tożsamości w komunikacji z urzędami administracji publicznej (e-Deklaracje, Program Płatnik, ePUAP).
  • podpisywania dokumentów kadrowych
  • podpisywania dokumentacji medycznej
  • podpisywania dokumentacji szkoleniowej np. w Ośrodkach Szkoleń Kierowców.

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest ważny we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Korzystaj z e-podpisu Certum i znacznika czasu!

Dzięki kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu możesz podpisywać dokumenty 24 godziny na dobę, w dowolnym formacie. Posiadanie tego narzędzia zdecydowanie skraca czas obiegu dokumentacji i wpływa na wzrost bezpieczeństwa tego procesu. Co więcej, pakiet kwalifikowanego podpisu oferowanego przez Certum zawiera 5000 sztuk znacznika czasu na miesiąc przez cały okres ważności, co jeszcze bardziej wpływa na wiarygodność podpisywanych dokumentów.

Nie musisz już dłużej zastanawiać się jak uzyskać e-podpis.

Kliknij i zamów swój podpis elektroniczny!