2022-08-11
E-podpis dla szkolnictwa
Proces cyfryzacji nie omija szkół i uczelni wyższych. Dzienniki elektroniczne znacznie ułatwiły pracę dydaktykom oraz uczniom. Stworzyły też wygodny kanał komunikacji na temat ocen, prac domowych czy zmian w planie lekcji.
Dziennik elektroniczny zawiera nie tylko informacje na temat postępów w nauce. Jest również wsparciem nauczycieli w raportowaniu przebiegu lekcji i wszelkich aktywności szkolnych. Za zgodą MEN dziennik elektroniczny może być jedyną formą dokumentacji szkolnej.
Najpopularniejsi dostawcy oprogramowania e-Dziennik to Vulcan, Librus, MobiDziennik, MobiReg oraz Kidsview.
Dziennik elektroniczny a koniec roku szkolnego
Po zakończeniu roku szkolnego dyrektor każdej placówki ma obowiązek zarchiwizować dziennik elektroniczny. Tak stanowią przepisy z 2020, stąd obowiązek archiwizacji dotyczył już roku szkolnego 2020/2021.
Zamknięcie roku szkolnego następuje zazwyczaj w sierpniu. Eksportu dzienników (lekcyjnego, pedagoga, świetlicy) należy dokonać do 10 dni po zakończeniu roku szkolnego. Szkoły dla dorosłych, policealne i branżowe eksportują dzienniki w ciągu 10 dni od zakończenia semestru.
Podpis elektroniczny do Librusa i innych e-dzienników
Dane z e-dziennika eksportowane są do pliku XML i zapisywane na nośniku danych np. zewnętrznym dysku twardym, pamięci USB, płycie CD/DVD.
Za archiwizację e-Dziennika odpowiada dyrektor szkoły. Ma obowiązek zapisać dziennik elektroniczny na cyfrowym nośniku danych zgodnie ze stanem faktycznym na dzień zakończenia roku szkolnego.
Dlatego do pracy z e-dziennikiem niezbędny jest podpis elektroniczny dla dyrektora szkoły.
Podpis elektroniczny dla dyrektora szkoły – co zawiera?
Użytkownik podpisu elektronicznego decyduje w momencie wydawania e-podpisu, jakie dane mają w nim być zawarte. Ma do wyboru dwa rodzaje:
- Uniwersalny (osobisty) – rekomendowany dla wszystkich osób działających w imieniu własnym lub w imieniu innych podmiotów (przedsiębiorstw, instytucji, administracji samorządowej, administracji rządowej). Taki certyfikat kwalifikowany zawiera jedynie dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL lub NIP, kraj zamieszkania).
- Z dodatkowymi danymi (profesjonalny) – rekomendowany dla osób pełniących funkcje publiczne lub zawodowe, gdzie zakres uprawnień wynikający z pełnionej funkcji jest jednoznacznie określony prawem, np. prezydent miasta, burmistrz, notariusz, radca prawny. W takim certyfikacie kwalifikowanym istnieje możliwość umieszczenia dodatkowych informacji, takich jak dane reprezentowanego podmiotu.
Gdzie i jak uzyskać podpis elektroniczny dla dyrektora szkoły?
Kwalifikowany podpis elektroniczny Certum
- w zestawie z kartą i czytnikiem
- lub w aplikacji mobilnej – podpis elektroniczny SimplySign
kupisz na trzy proste sposoby:
- w sklepie internetowym Certum – Sklep Certum – podpis elektroniczny i certyfikaty SSL
- poprzez Infolinię Certum pod numerem telefonu: +48 91 4472 850
- w Punktach Sprzedaży
Koszt wydania podpisu elektronicznego do Librusa i pozostałych systemów
- Ceny kwalifikowanych podpisów elektronicznych ustalane są indywidualnie przez danego dostawcę na podstawie:
- długości ważności podpisu,
- rodzaju podpisu (z urządzeniem do składania podpisu lub mobilny SimplySign).
- Niektórzy dostawcy określają również limit podpisów dla wydanego certyfikatu.
- Kupno kwalifikowanego podpisu elektronicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Certum oferuje podpis elektroniczny w trzech wariantach czasowych od 1 roku do 3 lat bez limitu podpisów. Już dziś zamów e-podpis!