2022-02-07
Problem z papierem? Zrezygnuj z drukowania!
Kryzysowa sytuacja branży papierniczej
Branża papiernicza w ostatnim czasie boryka się z trudnościami związanymi z deficytem papieru na rynku. Braki dotyczą praktycznie każdego rodzaju papieru od biurowego, kolorowego, po toaletowy i opakowaniowy.
Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w zwiększonym popycie na papier oraz wzrostach cen transportu towarów między Azją a Europą – papier na rynki europejskie importowany jest głównie z Azji. Co więcej, pandemia zdecydowanie zahamowała przepływ papieru między Chinami a Europą, a obecna sytuacja spowodowała swego rodzaju patologię w sprzedaży, gdzie dochodzi nawet do reglamentacji ryz papieru. Wysoki i jednocześnie nieregularny popyt na papier, przy dwuletniej sytuacji pandemicznej, wpłynął na niskie stany magazynowe nie tylko w hurtowniach i sprzedaży detalicznej ale również w produkcji.
Rosnące ceny papieru
Polscy producenci papieru nie byli przygotowani na taki stan rzeczy, a bieżące reagowanie na potrzeby rynku, w celu zwiększenia produkcji są czasochłonne i wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych. W związku z tym, szacuje się, że luty przyniesie wzrost cen papieru nawet o 100%. Na podwyżkę cen wpływ ma również obecny koszt celulozy, która w poprzednim roku utrzymywała się na stałym – wysokim – poziomie. Nie bez znaczenia jest również wzrost cen energii, ropy naftowej oraz drewna. Produkcja papiernicza odznacza się wysoką energochłonnością, a przy panującej inflacji oraz podwyżkach cen gazu czy energii elektrycznej możemy spodziewać się dalszego wzrostu kosztów wytworzenia papieru. W przypadku drewna jako podstawowego surowca w produkcji papieru możemy mówić również o jego deficycie, na który wpływ ma nie tylko wysoki popyt na ten surowiec w innych branżach np. budownictwie, ale również nieproduktywna polityka eksportowa państwa. Niedawna podwyżka cen papieru dała się mocno odczuć w sprzedaży detalicznej i hurtowej, tymczasem producenci uprzedzają już o kolejnym wzroście. Taka sytuacja branży papierniczej, wiążąca się nie tylko ze wzrostem cen, ale również czasem oczekiwania na produkt, zachęca do poszukiwania rozwiązań mogących zastąpić lub wyeliminować papier do minimum tam, gdzie to możliwe, w myśl idei paperless.
Problem z papierem? Czy można zrezygnować z drukowania?
W dobie deficytu papieru, rozwój technologiczny w zakresie tworzenia narzędzi służących ograniczeniu jego wykorzystania stawia na minimalizację druku i posiadania dokumentacji papierowej w formie fizycznej. W obecnej sytuacji gospodarka bez papieru – paperless- oparta głównie na digitalizacji za pomocą elektronicznego obiegu dokumentów, podpisu elektronicznego, tożsamości cyfrowej i jej weryfikacji, zaczyna zyskiwać na znaczeniu
Trzonem działań paperless jest podpis elektroniczny, który pozwala na cyfryzację dokumentacji, która do tej pory wymagała formy papierowej. Asseco Data Systems oferuje np. mobilny kwalifikowany podpis elektroniczny SimplySign , który pozwala podpisywać dokumenty w dowolnym formacie 24/7. E-podpis pozwala nie tylko na założenie elektronicznego archiwum, ale również eliminuje konieczność tradycyjnej wysyłki pism i dokumentów za pomocą poczty lub kuriera. Widzimy tutaj oszczędność nie tylko na kartce papieru do druku, ale również papierze na koperty i paczki. Katalog spraw możliwych do załatwienia z wykorzystaniem e-podpisu jest bardzo szeroki, może on posłużyć zarówno do spraw biznesowych – ułatwia, przyspiesza i porządkuje procesy rekrutacyjne, pozwala na zawieranie umów B2B/B2C oraz prowadzenie dokumentacji firmowej. Wykorzystując podpis elektroniczny, można podpisać różne typy dokumentów, w tym: faktury elektroniczne, pisma procesowe w sądowym postępowaniu upominawczym czy e-deklaracje podatkowe. Może również posłużyć do kontaktów administracyjnych, gdy wysyłamy pismo na platformie ePUAP, sprawozdania do eKRS czy raporty do GIIF. E-podpis ma także zastosowanie w sferze prywatnej można dzięki niemu wnioskować online o zaświadczenie o niekaralności lub gdy składamy wniosek o świadczenie społeczne w systemie Emp@tia.
Pozytywną perspektywę rozwoju dla e-podpisu stanowi fakt, że ogół badanych korzystających z e-podpisu uważa go za narzędzie bardzo przydatne w codziennym funkcjonowaniu. Z raportu ELF „Cyfrowa rewolucja na rynku leasingu. Pod lupą.” z 2021 wynika, że co piąty przedstawiciel sektora MŚP jest użytkownikiem e-podpisu, natomiast 64% przedsiębiorców zamierza wprowadzić to narzędzie w ciągu 3 lat.
Źródło: Raport EFL, 2021 „Cyfrowa rewolucja na rynku leasingu. Pod lupą.”
Digitalizacja dokumentacji przedsiębiorstw, jest nieodłącznym elementem cyfrowej transformacji. Przejście na elektroniczną formę dokumentów jest charakterystyczne dla nowych firm, które od początku wdrażają ideę paperless. Nie zmienia to faktu, że aż 66 % przedsiębiorstw deklaruje, że całkowita digitalizacja dokumentacji, która aktualnie prowadzona w formie papierowej zajęła bym im maksymalnie 3 lata.
Źródło: Raport EFL, 2021 „Cyfrowa rewolucja na rynku leasingu. Pod lupą.”
Rosnąca otwartość przedsiębiorstw na użytkowanie e-podpisu oraz ich pozytywne nastawienie do elektronizacji dokumentacji wskazuje, że MŚP są przygotowane na proces cyfryzacji. Mobilny kwalifikowany podpis elektroniczny SimplySign, zdecydowanie ułatwi digitalizację Twojej firmy. Wykorzystanie mobilnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego ułatwi nie tylko korespondencję prywatną, ale również funkcjonowanie przedsiębiorstwa. SimplySign możesz używać do prowadzenia działalności gospodarczej niezależnie od branży w jakiej funkcjonujesz m.in.:
- usług ICT, w tym wytwarzanie oprogramowania
- usług finansowych
- e-handlu
- transportowych i logistyce
- usług prawnych
- farmacji
- budownictwie
- usługach medycznych
- kadrowych (HR)
- gospodarstwach domowych (podpisywanie umów cywilno-prawnych),
i wielu innych…
Korzyści z bycia paperless mogą osiągnąć wszyscy uczestnicy rynku, niezależnie od branży. Dwie najważniejsze zalety to większa efektywność prowadzonych działań oraz podniesienie bezpieczeństwa obiegu dokumentów. Paperless to słowo, które obecnie robi zawrotną karierę. Czy przestanie być tylko modnym hasłem, którego użycie świadczy o podążaniu za światowymi trendami, ale stanie się też nową filozofią prowadzenia biznesu, podejścia do procesów i wdrażania innowacji? Elektronizacja usług i procesów jest ważnym celem na najbliższe lata, zarówno w zakresie sprawnego funkcjonowania biznesu ale też szansą na dynamiczny rozwój gospodarczy. Rosnące koszty związane z wykorzystaniem papieru a także problemy z jego dostępnością mogą stać się katalizatorem do zmian, które z jednej strony pozwolą nam utrzymać wszystkie procesy biznesowe dbając przy tym o ekologię. Ograniczenie użycia papieru, może być takie proste, dlatego warto zmienić swoje nawyki i podłączyć do korzystających z narzędzi bezpapierowego obiegu dokumentów.
Źródła
Firmy stawiają na digitalizację dokumentów | RynekPapierniczy.pl
Brakuje papieru w Polsce. Jest już nawet wydzielany, a ceny rosną (businessinsider.com.pl)
pp01 2022 (przegl-pap.com.pl)
Ceny papieru znowu w górę | RynekPapierniczy.pl
Raport EFL, 2021 „Cyfrowa rewolucja na rynku leasingu. Pod lupą.