2022-06-27

Sprawozdania finansowe do eKRS – termin końcowy już blisko.

Wdrażanie Polskiego Ładu oraz nieprzewidywalne skutki i dynamika pandemii COVID-19, a co za tym idzie nieobecność pracowników w związku z zakażeniem, spowodowały wydłużenie okresu składania sprawozdań za rok 2021 do eKRS. Sprawozdania finansowe można składać do KRS do 30 czerwca 2022 roku w wersji cyfrowej opatrzonej podpisem elektronicznym. 

eKRS czy to dotyczy Twojej firmy? 

Prowadzisz spółkę handlową, pochodzisz z sektora prywatnego lub jesteś organizacją non-profit? Pamiętaj, że sprawozdanie do KRS wymaga złożenia e-podpisu przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz kierownika /kierownictwo organizacji.  

Obowiązek przekazywania dokumentów finansowych do rejestru mają przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS. Obecnie w KRS widnieje ponad 799 tys. podmiotów, z czego 78% z nich posiada status aktywnych przedsiębiorstw. Analizy przeprowadzone przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej pokazują, że w KRS w 2021 roku zarejestrowano ponad 56 tys. nowych podmiotów, odnotowując wzrost o prawie 20% w stosunku do poprzedniego roku.  

Wszystkie sprawozdania finansowe wraz z wymaganymi dokumentami sporządza się elektronicznie, wraz z opatrzeniem dokumentów finansowych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub podpisem osobistym. System eKRS z założenia wyklucza składanie do rejestru sprawozdań w formie papierowej.  

E-sprawozdanie niezbędne elementy 

Sprawozdanie finansowe sporządza się w języku polskim z uwzględnieniem polskiej waluty. Elementami sprawozdania są: bilans, rachunek zysków i strat oraz informacje dodatkowe, czyli m.in. opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym przyjętych metod wyceny i zmian w stosunku do roku ubiegłego. Pamiętaj, że e-sprawozdanie musi zostać wytworzone w pliku w formacie .xml, w odpowiednim schemacie oraz zawierać wszystkie powyższe elementy. 

Pełna informatyzacja KRS 

Pierwsze zmiany w przypadku składania sprawozdań w postaci elektronicznej zadziały się w 2018, kiedy wszystkie cyfrowe sprawozdania musiały być opatrzone podpisem elektronicznym przez jednego z członków zarządu (kierownika jednostki). Rok 2019 przyniósł wysokie zainteresowanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ze względu na obowiązek opatrzenia sprawozdania e-podpisem przez wszystkich członków zarządu. Od 1 lipca 2021 sprawozdania do KRS składać można wyłącznie cyfrowo przy wykorzystaniu dedykowanego systemu teleinformatycznego – eKRS.