2022-02-01
Zastosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego Certum – Łatwiejsze życie w erze cyfryzacji
Kwalifikowany podpis elektroniczny Certum to uniwersalne rozwiązanie, które ułatwia codzienne życie. Dzięki niemu nie musisz tracić czasu na wizyty w urzędach i na poczcie. Możesz użyć e-podpisu Certum, gdy wysyłasz pismo na platformie ePUAP lub składasz wniosek o świadczenie społeczne w systemie Emp@tia. Możesz również przesyłać e-deklaracje do urzędu skarbowego i wnioskować online o zaświadczenie o niekaralności. Z podpisem elektronicznym Certum zrobisz to szybciej, wygodniej i bezpieczniej, a zaoszczędzony czas wykorzystasz tak, jak lubisz. Sprawdź najważniejsze zastosowania e-podpisu w sferze prywatnej.
Deklaracje podatkowe wysyłane elektroniczne do Urzędu Skarbowego muszą zostać podpisane. Podpis może złożyć sam podatnik lub osoba przez niego upoważniona. Do udzielenia takiego upoważnienia niezbędne jest wypełnienie formularza UPL-1, w którym osoba udzielająca pełnomocnictwa podaje swój numer identyfikacji podatkowej (PESEL lub NIP). Można to zrobić:
- elektronicznie – poprzez ePUAP, podpisując wniosek np. certyfikatem kwalifikowanym,
- papierowo – poprzez złożenie wniosku w Urzędzie Skarbowym,
Podatnicy przekonali się do składania przez internet nie tylko deklaracji podatkowych, ale także podań: wniosków, wyjaśnień, odwołań, zażaleń, ponagleń.
Podania wnosi się za pośrednictwem ePUAP (przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego) lub przez Portal Podatkowy.
ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) – ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli i przedsiębiorców z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób. Platforma służy również do komunikacji pomiędzy jednostkami administracji publicznej. Usługodawcami są podmioty administracji publicznej oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne zlecone lub powierzone im do realizacji.
System ePUAP umożliwia każdemu użytkownikowi załatwianie spraw drogą elektroniczną. Jest to system, który pozwoli w szybki sposób załatwić sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu. Jednostki administracji publicznej udostępniają na ePUAP swoje usługi drogą elektroniczną. Zbiór usług udostępnionych przez urzędy na ePUAP znajduje się w Katalogu Spraw. Każdy użytkownik może (bez potrzeby uwierzytelnienia i autoryzacji) przeglądać i przeszukiwać zgromadzone w Katalogu Spraw opisy usług. Korzystać z systemu może zarówno zalogowany użytkownik (użytkownik, który utworzył konto) jak i niezalogowany.
Platforma udostępnia usługodawcom infrastrukturę technologiczną do świadczenia obywatelom i przedsiębiorcom podstawowych usług w zakresie komunikacji elektronicznej z administracją. Wśród użytkowników ePUAP znajdują się zarówno jednostki administracji centralnej, jak i samorządy, a wśród nich urzędy gmin.
Więcej na ten temat: https://pomoc.certum.pl/pl/instrukcja-logowania-za-pomoca-aplikacji-podpis-kwalifikowany-do-epuap-z-wykorzystaniem-podpisu-elektronicznego/
Portal emp@tia adresowany jest w szczególności do osób i rodzin poszukujących pomocy państwa oraz pracowników instytucji tę pomoc świadczących.
Do zakładania nowego konta na portalu lub logowania można skorzystać z podpisu kwalifikowanego. Usługi dostępne po zalogowania to:
Dla świadczeniobiorców:
- Świadczenia Wychowawcze: 500+, Dobry Start,
- Karta Dużej Rodziny,
- Świadczenia Rodzinne, m. in.: Becikowe, Zasiłek Rodzinny, Pielęgnacyjne, Rodzicielskie,
- Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego,
- Pomoc Społeczna.
Dla przedsiębiorców:
- Rejestr Żłobków,
- Rejestr Turnusów Rehabilitacyjnych.
Aby wystąpić o zaświadczenie do Krajowego Rejestru Karnego drogą elektroniczną należy posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty.
Wnioski do KRK – każdy zarejestrowany użytkownik, za pomocą portalu e-KRK, może złożyć wniosek o udzielenie informacji o samym sobie. Aby tego dokonać, z poziomu menu „Wnioski i zapytania” należy wybrać opcję „Wniosek o osobę”. Po poprawnym uzupełnieniu wszystkich pól i zapisaniu dokumentu przycisk „Podpisz” staje się aktywny. Po jego kliknięciu pojawia się okno umożliwiające podpisanie dokumentu na dwa różne sposoby: certyfikatem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Wydany dokument ma postać pliku XML, który można zapisać na informatycznym nośniku danych (np. pamięć USB, płyta CD, DVD).
Jak prawidłowo złożyć uzyskaną elektronicznie informację z KRK?
Wykonawca zobowiązany jest przesłać zamawiającemu otrzymany plik XML wraz z plikiem podpisu kwalifikowanego osoby uprawnionej do wystawienia informacji. Tylko taki dokument jest dokumentem oryginalnym i może być skutecznie składany w toku postępowania o udzielnie zamówienia publicznego.
Kwalifikowany podpis elektroniczny stanowi uniwersalną gwarancję i uwierzytelnienie przesyłanego dokumentu. Największe korzyści zapewnia on nie tylko w sferze e-Administracji, gwarantując wygodne, bezpieczne i szybkie przekazywanie dokumentów do ZUS-u, Urzędu Skarbowego, Krajowego Rejestru Sądowego czy UODO, ale i w kontaktach biznesowych. Można nim podpisywać umowy cywilno-prawne, handlowe, kontrakty, pełnomocnictwa czy sprawozdania. Co ważne, w przypadku skorzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, taki dokument jest równie ważny, jak papierowy opatrzony podpisem odręcznym.
Jeden e-podpis wiele zastosowań
E-podpis ma zastosowanie zarówno w działalności gospodarczej, jak i w życiu prywatnym. Katalog możliwości wykorzystania jest bardzo szeroki od kontaktu z administracją, poprzez biznes po użycie w życiu prywatnym. Dzięki podpisowi kwalifikowanemu każdy dokument, który funkcjonuje w formie papierowej, można przenieść do świata cyfrowego przy zachowaniu lub wzmocnieniu parametrów bezpieczeństwa i realizacji wymogów regulacyjnych.